działy informacyjne

porady Lak System - jakie łózko, jaki materac?  wydarzenia i aktualne informacje Lak System  promocje sklepu Lak System łóżka metalowe i materace  Blog o łóżkach metalowych 

Materace, jaki wybrać?

Zakup materaca to inwestycja na wiele lat. Jedną trzecią doby śpimy. Czasem zapominamy jak ważny jest nie tylko wygodny, ale także zdrowy sen. To od niego zależy kolejny nasz dzień. Wybierając materac warto znać kilka faktów. W naszym Sklepie dostępne są trzy, a w zasadzie cztery typy materacy...

 

 

 • Bonellowe (z wkładem zbudowanym z systemu sprężyn).

 • Kieszeniowe (pocketowe). Rdzeń stanowią sprężyny pracujące niezależnie, każda w odrębnej kieszonce.

 • Multi kieszeniowe (zwiększone zagęszczenie sprężyn).

 • Piankowe (rdzeń stanowi pianka tapicerska lub wysokoelastyczna).

Kieszeniowy czy piankowy? Istotne w jakie warstwy zewnętrzne materac został wyposażony. Wyróżniamy najważniejsze rodzaje:

 • Pianka termoelastyczna (Visco) idealnie dopasowuje się do ciała pod wpływem absorbowanego ciepła, zmniejsza napięcia mięśni, ułatwia prawidłowe ukrwienie miejsc największego nacisku na materac podczas wypoczynku lub snu. (Pianka z pamięcią - daje uczucie „zapadania” a raczej dopasowywania się materaca do kształtu ciała).

 • Pianka lateksowa  jest jedną z najbardziej uznawanych warstw komfortu w materacach. Lateks jest produktem otrzymywanym na bazie lateksu syntetycznego połączonego z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Lateks posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała oraz gwarantuje wysoki komfort snu. Zapewnia poczucie miękkości i wygody. Wyjątkowe właściwości regulowania mikroklimatu i szybkiej wymiany powietrza wewnątrz lateksu zapewniają uczucie orzeźwiającego chłodu w lecie i miłego ciepła w zimie. 
 • Pianka wysokoelastyczna zapewnia dobrą elastyczność punktową, aktywną wentylację oraz posiadają niewielką masę własną. Liczne kanaliki w otwartej strukturze pianki przyczyniają się do właściwego dopasowania do kształtu ciała i gwarantują komfort użytkowania. Pianka wysokoelastyczna w porównaniu z tradycyjną pianką tapicerską charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie jej żywotności.

A co to jest elastyczność punktowa?

 • Kiedy postawisz na swoim materacu filiżankę z kawą i bez specjalnej ostrożności położysz się obok, kawa nie powinna się wylać. Ponieważ w poprawnie pracującym materacu jego powierzchnia ugina się tylko w miejscu, na które bezpośrednio wywierasz nacisk swoim ciałem. Materac, dopasowując się do Ciebie, ugnie się wyłącznie pod Tobą. A miejsce, w którym stoi filiżanka z kawą, pozostaje nieporuszone i nic się nie rozlewa.Warstwa kokosu o właściwościach usztywniających powierzchnię spania. Kokos utwardza materac, jak również zapewnia prawidłową przewiewność i odprowadzenie wilgoci. Warstwa zalecana dla osób o wadze powyżej 80 kg, mających drobne problemy z kręgosłupem.

 

Wyróżniamy także trzy podstawowe twardości materacy (przedziały wagowe orientacyjne):

 • H1 - miękki (dla osób o wadze do 60 kg)
 • H2 - średni (dla osób o wadze 60-80 kg)
 • H3 - twardy (dla osób o wadze powyżej 80 kg)
 • H4 - bardzo twardy (indywidualne potrzeby)

Oczywiście, nie znaczy to, że na materacu średniej twardości H2 nie będzie wygodnie dziecku lub na H3 osobie szczupłej. Materac o odpowiednim 'H' może mieć podwyższoną lub obniżoną twardość poprzez zastosowanie odpowiednich warstw dodatkowych jak np kokosu albo lateksu, który twardość obniża.

Obecnie najczęściej wybierane są materace o średniej twardości H2 (najbardziej elastyczne). Osoby z nadwagą, mające problemy z kręgosłupem częściej wybierają materace z dodatkową warstwą kokosu i/lub warstwą termoelastyczną.

I coś dla dwojga. Dlaczego niektóre materace są szczególnie dedykowane dla dwóch osób? Chodzi o tzw. punktowość materaca. Reaguje on punktowo, czyli tylko w miejscu użytkowania (gdy siadamy, wstajemy, zmieniamy pozycję leżenia). W tym czasie pozostała część materaca nie jest wprawiana w drgania, nie ugina się, co sprawia komfort leżenia osobie obok. Punktowość to cecha szczególna materacy piankowych, wysokoelastycznych. 

W razie pytań służymy informacją pod numerem 730 777 125

Dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do zakupu.

Lak System

Z OSTATNIEJ CHWILI
OD JUTRA TO SIĘ OPŁACI PRZY ODBIORZE

 

Już jutro startuje tydzień darmowej przesyłki za pobraniem. Oszczędź sobie dylematu i pieniędzy. 13-20 lutego. To się opłaca przy odbiorze. Zapraszamy do zakupów

 

promocja przesyłka gratis w Lak System

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl